Grafika promująca realizowany przez Muzeum projekt. Po lewej stronie widać fragment strony jednej z konserwowanych ksiąg. Po prawej natomiast umieszczony został tytuł projektu, a poniżej na białym tle logotypy.

Muzeum od kwietnia do końca października 2025 roku realizuje projekt konserwacji cennych dokumentów cechowych, które stanowią integralną część historii rzemiosła pułtuskiego. W ramach zadania poddane zostaną konserwacji jedne z najstarszych i najważniejszych obiektów w zbiorach muzealnych: Rejestr Braci Zgromadzenia Garncarskiego i Zduńskiego, Prawa i Przywileje od Jaśnieoświeconych Xiążąt Pultowskich Biskupów Płockich Cechowi Garncarskiemu Miasta Pultowska łaskawie nadane i potwierdzone, Instrukcja dla Cechów na terenie woj. Warszawskiego w sprawie zawierania umów z uczniami przez rzemieślników i wydawania świadectw ukończenia nauki w rzemiośle, Księga Urzędu Starszych Cechu Szewskiego.

Dzięki realizacji tego projektu, dokumenty te odzyskają swoją świetność, a ich dalsza degradacja zostanie skutecznie zatrzymana. Proces konserwatorski skoncentruje się na naprawie dotychczasowych uszkodzeń oraz zabezpieczeniu materiałów przed dalszymi zniszczeniami natury mechanicznej. Wszystkie działania mają na celu również przywrócenie pełnych walorów ekspozycyjnych tych unikalnych obiektów.

Dokumentacja i dostępność online

W ramach projektu zostanie przygotowana specjalna prezentacja multimedialna, w której zaprezentujemy obiekty przed, w trakcie i po konserwacji. Prezentacja ta na stałe będzie umieszczona na stronie Muzeum (muzeum.pultusk.pl) oraz w mediach społecznościowych muzeum (Facebook).

Znaczenie dokumentów cechowych

Konserwowane obiekty stanowią niezwykle ważne źródło historyczne dla badaczy pułtuskiego rzemiosła. Cechy rzemieślnicze w Pułtusku mają ponad 660-letnią historię, a pierwsze wzmianki o „jatkach szewskich” pojawiają się już w przywileju dla pułtuskiego wójtostwa z 1339 roku. Rzemiosło pułtuskie rozwijało się dynamicznie, szczególnie w XVI i XVII wieku, kiedy to połowa mieszkańców miasta żyła z rzemiosła i handlu. Cechy, które powoływali biskupi płoccy, miały kluczowe znaczenie w rozwoju lokalnego przemysłu i handlu.

Rzemiosło pułtuskie borykało się z wieloma problemami, począwszy od trudnych czasów zaborów, przez próbę reaktywacji cechów po odzyskaniu niepodległości, aż po odbudowę po II wojnie światowej. Konserwacja tych unikalnych dokumentów to nie tylko dbałość o materialne dziedzictwo, ale także pielęgnowanie tradycji i historii miasta, które kształtowały życie codzienne pułtuszczan przez stulecia.

Zachęcamy do śledzenia postępów projektu!

Śledźcie naszą stronę internetową i media społecznościowe, aby być na bieżąco z postępami prac konserwatorskich oraz dowiedzieć się więcej o historii pułtuskich cechów i rzemiosła. Projekt ten to nie tylko okazja do ocalenia cennych dokumentów, ale również możliwość dla każdego z nas, by na nowo odkryć bogate dziedzictwo Pułtuska.