23 września 2023 r. odbył się wernisaż wystawy pt. „Bohaterki. Kobiety powstania styczniowego” połączony z piknikiem historycznym na pułtuskim rynku. Podczas imprezy plenerowej uczestnicy spotkania mogli skorzystać z pokazów i warsztatów organizowanych na stoiskach tematycznych odwołujących się do kobiecych zajęć z 2. poł. XIX wieku. Gościliśmy warsztaty biżuterii patriotycznej, modystki, hafciarki, tkaczki i prządki, stoiska wiejskiej zielarki, kawiarki, praczki ręcznej i kucharki serwującej tradycyjne jadło. Podczas wydarzenia odbył się pokaz mody, gra miejska dla dzieci oraz odtańczony został polonez. O godz. 17:00 w kamienicy ul. Rynek 36 odbył się wernisaż wystawy, który otworzył Andrzej Popowicz dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku oraz Paulina Biernacka kurator wystawy i adiunkt w pułtuskim muzeum. O roli kobiet w powstaniu styczniowym opowiedział dr hab. Radosław Lolo, konsultant merytorycznym w realizowanym przez nas projekcie.

Reportaż z wernisażu wystawy:

Wystawa pokazuje realia życia naszych przodków z połowy XIX wieku. Dla nas mogą się to wydawać odległe czasy. Jednak wśród naszych dziadków, pradziadków żyli weterani powstania. Byli oni symbolem miłości dla ojczyzny, walki i nadziei. Tak jak dla nas dziś są weterani II WŚ. Powstanie styczniowe ukształtowało nasz dzisiejszy patriotyzm… ukształtowały je kobiety tamtych dni.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz obejrzenia towarzyszącej jej animacji filmowej, zarówno na samej wystawie, jak i na naszym kanale YouTube

Audiodeskrypcja

W filmie wykorzystano zbiory:

Muzeum Narodowego w Warszawie; Muzeum Narodowego w Krakowie; Muzeum Niepodległości w Warszawie; Muzeum Warszawy; Muzeum Mazowieckiego w Płocku; Muzeum Regionalnego w Pułtusku; Biblioteki Narodowej; Biblioteki Jagiellońskiej; Narodowego Archiwum Cyfrowego; Artura Rogalskiego; Wikimedia Commons.

Scenariusz: Paulina Biernacka

Grafika i animacja: Daniel Mikulik

Lektorzy: Katarzyna Godlewska i Paweł Pabisiak

Produkcja: Muzeum Regionalne w Pułtusku © 2023

Wystawa dostępna do 31 grudnia 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Pułtusku, Kamienica przy ul. Rynek 36.

Projekt „Kobiety powstania styczniowego dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.