W 2016 roku minęło 450 lat od przybycia zakonu jezuitów do Pułtuska i rozpoczęcia ich działalności, która doprowadziła do rozwoju naszego miasta oraz podniesienia jego prestiżu wśród innych miast Rzeczypospolitej. Kolegium jezuickie cieszyło się ogromnym uznaniem i popularnością. Odwiedzały go koronowane głowy, m.in. Anna Jagiellonka, Zygmunt III Waza i Władysław IV Waza, a naukę pobierały tak sławne postacie, jak kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński, czy wybitny poeta Maciej Kazimierz Sarbiewski. Wykładowcami byli m.in. słynny kaznodzieja, autor Kazań Sejmowych, ks. Piotr Skarga, a także twórca pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski, ks. Jakub Wujek.
Dnia 16 września 2016 r. odbyły się uroczyste obchody 450-lecia przybycia jezuitów do Pułtuska zorganizowane przez Burmistrza Miasta Pułtusk, Parafię św. Jana Pawła II w Pułtusku oraz Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku. W ramach jubileuszu Muzeum Regionalne w Pułtusku przygotowało wystawę Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo. Jej współorganizatorami byli: Burmistrz Miasta Pułtusk oraz Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku. Wystawa była prezentowana w bocznej nawie kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Pułtusku w dniach 16 września – 23 października 2016 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z wirtualną wersją wystawy poświęconej fascynującej historii pułtuskich jezuitów.
Jednocześnie informujemy, że plansze prezentowane w pliku PDF dostępne są w formie płyt PCV o wymiarach 100 cm x 70 cm, które można wypożyczać na wystawy czasowe.
<<Wystawa „Niezłomni Ziemi Pułtuskiej” zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Pułtusku z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma na celu przypomnienie postaci lokalnych dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy swoją walkę podejmowali m.in. na terenie dawnego powiatu pułtuskiego. Choć ogromna większość z nas nigdy ich nie poznała osobiście, to musi towarzyszyć nam refleksja, iż to jedni z nas: bo przecież często dobrze znamy ich braci, dzieci i wnuki; bo przecież – choć w innym czasie – bohaterowie ci stąpali po tym samym bruku, modlili się w murach tych samych świątyń, budowali domy i sadzili drzewa, które na co dzień mijamy. A jednocześnie dawali świadectwo ogromnej odwagi, bohaterstwa, miłości do Ojczyzny, której ofiarowali nie tylko młodość, ale często również życie. O tych prawdziwie NIEZŁOMNYCH pamięć zachowują nie tylko źródła historyczne, ale przede wszystkim żyjący wśród nas ich bliscy, sąsiedzi, przyjaciele. A warto, byśmy pamiętali wszyscy, również ludzie młodzi, którym tak trudno zrozumieć tragizm czasów zniewolenia>>. – fragment listu intencyjnego dyrektora Muzeum Regionalnego w Pułtusku Andrzeja Popowicza
Uprzejmie informujemy, że plansze prezentowane w pliku PDF dostępne są w formie wydruków na papierze kredowym o wymiarach 100 cm x 70 cm, które można wypożyczać na wystawy czasowe.
W związku z rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Regionalne w Pułtusku włączyło się do wspólnego świętowania poprzez zorganizowanie cyklu wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców ziemi pułtuskiej. Tak powstał projekt pt. „Pułtuskie Dni z Niepodległą”, w ramach którego została przygotowana wystawa czasowa, warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, wieczór muzyczno-liryczny oraz wspólne śpiewanie piosenek legionowych.
Wystawa „Pułtuskie drogi do niepodległości” prezentuje historię walki o odzyskanie państwa polskiego ludzi związanych z ziemią pułtuską na tle wydarzeń historycznych od insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. do wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
Uprzejmie informujemy, że plansze prezentowane w pliku PDF dostępne są w formie płyt PCV o wymiarach 100 cm x 70 cm, które można wypożyczać na wystawy czasowe.
Wystawa „Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła Apostołów w Pułtusku na przestrzeni 300 lat” została zorganizowana w ramach obchodów trzechsetnej rocznicy konsekracji pojezuickiej świątyni. W jej przygotowaniu brało udział Muzeum Regionalne w Pułtusku, Samorząd Gminy Pułtusk oraz parafia pw. św. Jana Pawła II w Pułtusku. Jubileusz stał się doskonałą okazją do przybliżenia pułtuszczanom niezwykłych dziejów tej imponującej świątyni. Wystawa prezentowana była w nawie bocznej kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła Apostołów w Pułtusku w dniach 28 października – 9 listopada 2018 r.
Uprzejmie informujemy, że plansze prezentowane w pliku PDF dostępne są w formie wydruków na papierze kredowym o wymiarach 100 cm x 70 cm, które można wypożyczać na wystawy czasowe.