
Koronka w stroju ludowym – Pułtusk centrum ogólnopolskiej refleksji nad tradycją i rekonstrukcją rękodzieła
W dniach 23–24 czerwca 2025 roku w Pułtusku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Koronka w stroju ludowym – źródła, inspiracje, adaptacje”, zorganizowana przez Sekcję Stroju Ludowego przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział Warszawski PTL, Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” oraz Muzeum Regionalne w Pułtusku. Miejscem obrad był historyczny zamek – Dom Polonii w Pułtusku.
Dwudniowe wydarzenie zgromadziło ponad 50. uczestników z całego kraju – badaczy, muzealników, rekonstruktorki, rękodzielniczki oraz przedstawicieli instytucji naukowych i kulturalnych. W trakcie konferencji zaprezentowano 27 referatów, które dotyczyły zarówno zagadnień technicznych, jak i kulturowych, związanych z koronczarstwem i jego rolą w stroju ludowym. Miejsce spotkań – Zamek – Dom Polonii w Pułtusku Sala koncertowa im. I. J.Paderewskiego
Referaty i dyskusje koncentrowały się wokół zagadnień związanych z tradycyjnymi technikami wytwarzania koronek (m.in. czółenkową, klockową, siatkową, igiełkową), ich kolekcjonowaniem, dokumentacją i konserwacją, a także współczesnymi próbami rekonstrukcji i adaptacji. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami związanymi z badaniem zbiorów muzealnych, historią szkół koronczarskich i działalnością spółdzielni rękodzielniczych. Istotnym wątkiem były również nowe konteksty obecności koronki w sztuce, edukacji i działaniach animacyjnych.
Obrady miały nie tylko charakter naukowy, lecz również praktyczny i środowiskowy. Oprócz sesji referatowych, uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Regionalne w Pułtusku oraz najważniejsze zabytki miasta, a także odwiedzić Kuźnię Kurpiowską w Pniewie, gdzie pod kierunkiem twórczyni ludowej Haliny Witkowskiej własnoręcznie wykonali tradycyjne kurpiowskie wycinanki i bukiety z bibuły. Konferencja stała się nie tylko platformą wymiany wiedzy, ale też przestrzenią spotkania pasjonatów i profesjonalistów zajmujących się ochroną i popularyzacją dziedzictwa koronczarskiego w Polsce. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana i stanie się cyklicznym forum interdyscyplinarnej debaty nad współczesnym znaczeniem tradycji w kulturze.