To co najlepsze – 60 lat Muzeum Regionalnego w Pułtusku

1 lipca 1964 roku oficjalnie zostało otwarte Muzeum Historyczne w Pułtusku, którego siedzibą została gotycko-renesansowa wieża ratuszowa z XV wieku. Pierwszymi eksponatami prezentowanymi na wystawie były artefakty pozyskane w trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w Kacicach i Kleszewie, kolekcja numizmatyczna i ikonograficzna, malarstwo oraz wyroby rzemiosła artystycznego i regionalnej sztuki ludowej. 27 grudnia 1971 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Regionalne w Pułtusku.

Muzeum swoje zbiory gromadzi w czterech działach: historycznym, historyczno-archiwalnym, etnograficznym i archeologicznym. Należą do nich w szczególności: narzędzia, ceramika, rzemiosło, przedmioty codziennego użytku, dokumenty, fotografie, pocztówki, dzieła sztuki, broń i inne artefakty związane z okresem kampanii napoleońskiej 1806-1807, meteoryty, tłoki pieczętne, pieczęcie, medale, odznaczenia i sztandary organizacji działających w Pułtusku.

Wystawa jubileuszowa prezentuje najcenniejsze i najciekawsze eksponaty znajdujące się w zbiorach pułtuskiego muzeum, zgromadzone przez placówkę w ciągu sześćdziesięciu lat jej istnienia. To właśnie im – muzealiom – poświęcona jest ekspozycja, która prowadzi nas przez dzieje miasta i regionu. Obiekty – bohaterowie naszej wystawy – posiadają wielką wartość historyczną, artystyczną i materialną. Są świadkami minionych epok, strażnikami pamięci, snującymi opowieść o dokonaniach i osiągnięciach tych, którzy byli tu przed nami. Jako źródło wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie odgrywają kluczową rolę w budowaniu w budowaniu społeczeństwa świadomego swojego pochodzenia, znającego historię i dziedzictwo przodków, a przez to otwartego na drugiego człowieka i wyzwania, które niesie ze sobą współczesny świat.

Wśród eksponatów znajdują się grafiki, obrazy olejne, zabytki archeologiczne, meble, rękopisy, starodruki, medale i numizmaty. Warto zwrócić uwagę na szczególne obiekty, takie jak Biblia Marcina Lutra, mapa Nicolasa Sansona, dokument z kancelarii króla Augusta II oraz list Wiktora Gomulickiego. Uzupełnieniem wystawy jest jedno z czółn, które jeszcze w ubiegłym wieku pływały po Narwi.

Zachęcamy do korzystania z kodów QR zamieszczonych na gablotach i tabliczkach pod obiektami – znajdziecie tam ciekawe informacje i anegdoty dotyczące prezentowanych muzealiów. Nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji, aby odkryć historię naszego regionu na nowo!

Kuratorzy wystawy: dr Paulina Biernacka, Sylwia Słojkowska-Affelska
Aranżacja plastyczna: Olga Chełstowska, Michał Świdwa

Wystawa powstała dzięki wsparciu osób prywatnych i instytucji:
Józef Cisak, Andrzej Grabowski, Jan Kisiel, Robert Lis, dr hab. Radosław Lolo, Krzysztof Łukawski, Hubert Sieńkowski, Łukasz Skarżyński, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku, NGJ Galeria Mebli Grzegorz Niesiobędzki, Parafia św. Mateusza w Pułtusku, Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Szpila Jakub Affelski, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela, Red Line Karol Szymański, Towarzystwo Budownictwa Społecznego Pułtusk Sp. z o.o.

Informacje dotyczące cen biletów oraz rezerwacji dla grup znajdują się w zakładce „dla zwiedzających”.

Skip to content