60 lat Muzeum Regionalnego w Pułtusku

20 września 2024 r. w Sali im. J. I. Paderewskiego w Domu Polonii w Pułtusku odbyła się Gala Jubileuszowa Muzeum Regionalnego w Pułtusku, które świętowało 60 lat swojego istnienia. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kultury i placówek oświatowych, muzealnicy, duchowni i przedsiębiorcy. Zebranych gości powitał dyrektor Andrzej Popowicz, który przybliżył wszystkim historię pułtuskiego muzeum oraz otworzył promocję XI tomu serii wydawniczej „Pułtusk. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu”, która wydana została z okazji jubileuszu. W tematykę rocznicowego wydawnictwa wprowadzili uczestników redaktorzy: prof. Janusz Szczepański i prof. Radosław Lolo.

Jubileusz był również okazją do wręczenia pamiątkowych podziękowań – wycinanek kurpiowskich z Puszczy Białej autorstwa Emilii Fornalskiej – osobom najbliżej związanym z naszą placówką w ciągu jej 60. lat działalności. W imieniu nieżyjącego, pierwszego kierownika muzeum Józefa Śniegockiego podziękowanie odebrała żona Anna Śniegocka. Następnie uhonorowana tym wyróżnieniem została Anna Henrykowska, która naszą placówką kierowała przez 27 lat od 1988 r. do 2015 r. Podziękowania otrzymali również byli i obecni burmistrzowie i zastępcy Miasta Pułtusk, przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku obecnej i minionych kadencji, skarbnik Miasta Pułtusk Teresa Turek oraz członkowie Rady Muzealnej obecnej i poprzednich kadencji. Wśród osób wyróżnionych znaleźni się również pracownicy naszego muzeum – obecni i emerytowani.

Izabela Stelmańska Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, która w imieniu Marszałka Adama Struzika wręczyła Muzeum Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”

Na zakończenie uroczystości Karolina Ambroziak Ensemble zabrała uczestników w muzyczną podróż do lat 60-tych XX wieku prezentując krótki recital pt. „Piosenka niebanalna” wraz z zespołem w składzie: Karolina Ambroziak – Sawicka – wokal, Apolonia Ambroziak – wiolonczela, Damian Lusa – fortepian, Stanisław Sawicki – klarnet.

21 września 2024 r. nasze Muzeum w uznaniu zasług za szczególną działalność na rzecz kultywowania historii Pułtuska przez 60 lat działalności zostało odznaczone Medalem „Za Zasługi dla Miasta Pułtusk”, który został wręczony podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Pułtusku, w trakcie XXVII Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza. W imieniu instytucji medal odebrał Dyrektor Andrzej Popowicz. Medal został ustanowiony, aby docenić działania i osiągnięcia osób oraz instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promocji Pułtuska.