XVII Wielki Jarmark Średniowieczny – relacja

XVII Wielki Jarmark Średniowieczny – relacja

Jak co roku, w pierwszą sobotę po Bożym Ciele, tym razem 22 czerwca, na pułtuskim rynku zaroiło się od kolorowych straganów z rękodziełem i wyrobami tradycyjnymi, wśród których można było spotkać średniowiecznych rycerzy i niewiasty, a także posłuchać muzyki dawnej.

XVII Wielki Jarmark Średniowieczny – nietypowo ze względu na trwające remonty nawierzchni – rozlokowany został na północnej części rynku. Impreza zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Pułtusku we współpracy z Samorządem Gminy Pułtusk, Stowarzyszeniem Chorągiew Pułtuska, Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Domem Polonii w Pułtusku przyciągnęła wielu chętnych do zapoznania się ze średniowiecznym rzemiosłem, sztuką walki, muzyką, ale także miłośników tradycyjnej żywności oraz wyjątkowych przedmiotów wykonanych ręcznie.

Wśród atrakcji można było obejrzeć pokazy walki bronią białą w oparciu o kodeksy historyczne w wykonaniu Stowarzyszenia Arma-pl oraz pokazy walki aktorskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Chorągiew Pułtuska. Można było wziąć udział w warsztatach tańca dawnego oraz wysłuchać wspaniałych koncertów muzyki dawnej w wykonaniu zespołu FleurDeLis.
Ponadto przez cały czas trwania imprezy na torze łuczniczym przy parku Domu Polonii wielu chętnych sprawdzało swoje siły w łucznictwie tradycyjnym, dzieci chętnie korzystały z możliwości walki na palcaty na bruku pułtuskiego rynku.

Nie zabrakło też pokazów dawnego rzemiosła: garncarstwa i kowalstwa tradycyjnego oraz wyrobów rogowniczych. Niespodzianką dla wszystkich uczestników przygotowaną przez Stowarzyszenie Chorągiew Pułtuska oraz Dom Polonii w Pułtusku była degustacja swojskiego jadła.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Przejdź do treści