Wernisaż wystawy czasowej „13 Pułk Piechoty w Pułtusku”

Wernisaż wystawy czasowej „13 Pułk Piechoty w Pułtusku”

W piątek 8 kwietnia 2022 roku odbył się wernisaż wystawy czasowej pt. „13 Pułk Piechoty w Pułtusku” poświęconej upamiętnieniu garnizonu Wojska Polskiego stacjonującego w Pułtusku w latach 1921-1939.

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku Pan Andrzej Popowicz powitał przybyłych gości. Burmistrz Miasta Pułtusk Pan Wojciech Gregorczyk podkreślił rolę stacjonującego w mieście w okresie międzywojennym wojska i wyraził radość z możliwości zorganizowania kolejnego wydarzenia kulturalnego w salach Centrum Dziedzictwa Kulturowego, które powstało z myślą o kultywowaniu dziejów i tradycji naszego regionu. Autor ekspozycji Michał Świdwa przedstawił główne jej cele oraz podziękował wszystkim osobom, które przyczynili się do jej wzbogacenia. Pan Krzysztof Łukawski, współorganizator wystawy przybliżył natomiast działalność szkoleniową pułku w latach 1921-1939. Dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty działającej przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Pan Leszek Topólski odniósł się w kilku zdaniach do współczesnych form upamiętniania i kontynuacji tradycji wojskowych w Pułtusku.

Na wernisażu wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi potomkowie żołnierzy 13 Pułku Piechoty. Obecność ich potwierdziła więzi tych rodzin z Pułtuskiem i jego mieszkańcami, które pomimo upływu wielu lat wciąż pozostają silne.

Na zakończenie członkowie grupy rekonstrukcyjnej zaśpiewali przedwojenny hymn pułku.

Organizatorami wystawy są: Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym oraz Krzysztof Łukawski.

Wystawę prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Pułtusku przy ul. Rynek 36 można zwiedzać bezpłatnie do 12 czerwca 2022 roku, od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 16.

Serdecznie zapraszamy.
Przejdź do treści