W związku z rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Regionalne w Pułtusku włączyło się do wspólnego świętowania poprzez zorganizowanie cyklu wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców ziemi pułtuskiej. Tak powstał projekt pt. „Pułtuskie Dni z Niepodległą”, w ramach którego została przygotowana wystawa czasowa, warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, wieczór muzyczno-liryczny oraz wspólne śpiewanie piosenek legionowych.
W celu przygotowania wystawy pt. „Pułtuskie drogi do niepodległości” Muzeum Regionalne w Pułtusku zaprosiło do współpracy Samorząd Gminy Pułtusk, Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Społeczny Komitet Ziemi Pułtuskiej Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.
Projekt zainaugurowało otwarcie 11 października 2018 r. ekspozycji w Galerii „4 Strony Świata”. Podczas inauguracji p.o. Dyrektora Muzeum Olga Chełstowska powitała przybyłych Gości, przedstawiła projekt i podziękowała wszystkim zaangażowanym w jego realizację. Autorka wystawy, pracownik Muzeum Monika Żebrowska, opowiedziała o ekspozycji i procesie jej powstania. Następnie wręczono podziękowania osobom zaangażowanym w jej realizację. Podziękowania otrzymały również osoby, dzięki którym mógł zostać zrealizowany cały projekt „Pułtuskich Dni z Niepodległą”. Dyplomy wręczyła wyznaczona do pełnienia funkcji Burmistrza Miasta Pułtusk Dorota Subda.
Inaugurację uświetnił wykład Dziekana Wydziału Historycznego, dr. hab. Radosława Lolo, prof. Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, podczas którego historyk zaapelował do obecnej młodzieży, by nie pozwoliła na to, aby temat niepodległości jej spowszechniał i stał się nudny. Niepodległość jest darem, którego nie można lekceważyć i na który cały czas trzeba pracować. Przybliżył też kilka epizodów z historii Pułtuska świadczących o zaangażowaniu mieszkańców miasta w walkę narodowowyzwoleńczą.
Po wykładzie zgromadzeni zostali zaproszeni do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach zorganizowanych przez Muzeum, a także do zwiedzania wystawy oraz na słodki poczęstunek.
Podziękowania za pomoc przy realizacji wystawy pt. „Pułtuskie drogi do niepodległości” skierowane zostały do następujących osób:
- Pani Jadwiga Bralska – udostępnienie pamiątek po Szczepanie Bralskim, żołnierzu 4. pułku ułanów zaniemeńskich
- Pani Agata Dudek – udostępnienie fotografii
- Pani Jadwiga Przybylska-Wolf – udostępnienie pamiątek po Zdzisławie Przybylskim, ochotniku do wojska z pułtuskiego gimnazjum
- Pani Joanna Rościszewska-Kusowska – udostępnienie fotografii
- Rodzina Pana Edwarda Malinowskiego – udostępnienie zabytków z kolekcji
- Dyrekcja Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – pomoc merytoryczna
- Pan Dyrektor Michał Kisiel – udostępnienie portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego
- Pan Krzysztof Łukawski – udostępnienie zabytków z kolekcji Edwarda Malinowskiego
- Pan Maciej Mechliński – udostępnienie zabytków z własnej kolekcji, pomoc merytoryczna, konsultacje militarne
- Pan Dyrektor Piotr Wiśniewski – udostępnienie fotografii
- Pan Walenty Żebrowski – przygotowanie elementów scenografii
Podziękowania za pomoc przy realizacji projektu pt. „Pułtuskie Dni z Niepodległą” skierowane zostały do następujących osób:
- Pan Robert Lis
- Pan dr hab. Radosław Lolo prof. Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora
- Pan Dariusz Lusa
- Pan Grzegorz Milczarczyk
- Pan Leszek Topólski
- Pan Dariusz Zawadzki
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do:
Pani Dyrektor Izabeli Sosnowicz-Ptak
oraz Pracowników Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku
za życzliwość oraz udostępnienie sali na czas trwania wystawy.
Następnego dnia, 12 października 2018 r. w Galerii „4 Strony Świata” od rana było bardzo gwarno, za sprawą warsztatów dla dzieci nawiązujących do wystawy „Pułtuskie drogi do niepodległości”. Ponad 150 przedszkolaków i uczniów wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez pracownika Muzeum Regionalnego w Pułtusku Paulinę Biernacką oraz Gościa Muzeum – dowódcę grupy rekonstrukcji historycznej 13. pułku piechoty Leszka Topólskiego. Dzieci dyskutowały o tym, czym jest niepodległość, utrwalały sobie barwy narodowe podczas samodzielnego wykonywania kokard narodowych, rozwiązywały łamigłówki, ale także poznawały dawny Pułtusk poprzez układanie puzzli, grę w memory i umieszczanie na planie miasta obiektów z początku XX w.
Dowódca grupy rekonstrukcyjnej przygotował pokazy umundurowania i uzbrojenia żołnierza polskiego z okresu I wojny światowej, opowiedział o zmianach w wyglądzie, zademonstrował działanie broni. Dzieci mogły dotknąć przyniesione przez rekonstruktora eksponaty, założyć czapkę i hełm.
Podczas lekcji muzealnej skierowanej do młodzieży zaproszony Gość dokładniej omówił umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego, a także polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Młodzież również mogła wziąć do rąk broń i elementy umundurowania.
W warsztatach pt. „Poznajemy pułtuskie drogi do niepodległości” wzięły udział:
- dzieci z grupy „Jagódki” i „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Pułtusku
- dzieci z grup III „Żabki”, V „Tygryski” i VIII „Jeżyki” z Przedszkola Miejskiego nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku
- klasa IIb z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Pułtusku
W lekcji muzealnej pt. „Spotkanie z żołnierzami niepodległości” wzięły udział:
- klasa V z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki w Pułtusku
- klasa VIIIb z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku
Wieczorem przybyli do Galerii „4 Strony Świata” goście mogli wziąć udział w niezwykłej uczcie kulturalnej. Zaproszony Artysta, Grzegorz Milczarczyk, zaprezentował swój kunszt aktorski i wokalny. W programie pt. „Pułtuskie drogi do niepodległości – wieczór muzyczno-liryczny” prowadzonym przez pracownika Muzeum Regionalnego w Pułtusku Monikę Żebrowską, emocjonująco przedstawił wspomnienia, doniesienia prasowe z epoki, poezję oraz listy pułtuskich bohaterów, które przeplótł brawurowym wykonaniem utworów poezji śpiewanej z repertuaru Marka Grechuty i Michała Bajora. Publiczność kilka razy została zaskoczona kolejnymi punktami programu. W finale m.in. można było usłyszeć nagranie głosu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił o żywiole pracy.
Po występie Burmistrz Dorota Subda wręczyła Gościowi kwiaty.
„Pułtuskie Dni z Niepodległą” zakończyły się 13 października spotkaniem, pt. „Nasza niepodległość w piosence legionowej”, które polegało na wspólnym śpiewaniu wybranych piosenek wojskowych przy muzyce na żywo zaaranżowanej i zagranej przez pułtuskich artystów: Dariusza Lusę i Dariusza Zawadzkiego. Panowie również służyli wsparciem wokalnym. Towarzyszyła im Paulina Biernacka – pracownik Muzeum Regionalnego w Pułtusku. Spotkanie poprowadziła Monika Żebrowska, która również dokonała wyboru piosenek. Wesołe piosenki przeplatane były luźnymi rozmowami o dawnych czasach. Muzycy dwukrotnie bisowali, a po występie otrzymali od Dyrektor Olgi Chełstowskiej podziękowania.
Tak wyglądały „Pułtuskie Dni z Niepodległą”. Wystawa czasowa pt. „Pułtuskie drogi do niepodległości” czynna jest od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00 do 30 listopada 2018 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!