Imprezy cykliczne

Spotkania ze Sztuką Wielkanocną Puszczy Białej

Spotkania ze Sztuką Wielkanocną Puszczy Białej to cykliczne warsztaty połączone z kiermaszem rękodzieła organizowane co roku w sobotę poprzedzającą Wielki Tydzień. Organizatorami przedsięwzięcia są: Burmistrz Miasta Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” oraz Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku. Warsztaty odbywają się w holu Urzędu Miejskiego w Pułtusku, gdzie dla wszystkich zainteresowanych przygotowywane są stanowiska pracy, na których pod okiem instruktorów można wykonać tradycyjne kurpiowskie palmy, pisanki oraz inne ozdoby. Przed Urzędem Miejskim wystawiane są kramy z rękodziełem i wyrobami tradycyjnymi.

Noc muzeów

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna organizowana od 1997 r. w weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów, który przypada na 18 maja. Polega na udostępnianiu obiektów kultury, również takich, które zazwyczaj są niedostępne, a także organizowaniu różnych atrakcji kulturalnych oraz edukacyjnych w godzinach wieczornych i nocnych. Muzeum Regionalne w Pułtusku bierze udział w Nocy Muzeów od 2012 r. Od tego czasu, co roku organizowane są różne atrakcje: od 2016 r. na tę jedną noc otwierane są XVI-wieczne pojezuickie piwnice magazynowe mieszczące się we Wzgórzu Abrahama, a od 2017 r. – XVI-wieczne piwnice dawnego ratusza.

Wielki Jarmark Średniowieczny

Wielki Jarmark Średniowieczny to wydarzenie kulturalne, którego celem jest zarówno przybliżenie historii, kultury i rzemiosła średniowiecznego, jak również umożliwienie twórcom ludowym oraz rękodzielnikom prezentowania i sprzedaży swoich wyrobów. Wydarzenie organizowane od 2002 r. na najdłuższym Rynku w Europie, co roku przyciąga wielu zainteresowanych mieszkańców miasta oraz turystów. Imprezie towarzyszą liczne atrakcje: inscenizacje historyczne, turnieje, tańce i zabawy średniowieczne, a także warsztaty rzemiosł dawnych. Co roku na zakończenie imprezy odbywa się koncert muzyki dawnej, a ostatnio także pokaz teatru ognia, który cieszy się ogromną popularnością.


Przejdź do treści