Tegoroczne ferie zimowe w Muzeum Regionalnym w Pułtusku upłynęły na różnorodnych zajęciach. W 2018 roku obchodzimy 150. rocznicę spadku największego na świecie deszczu meteorytów kamiennych, który miał miejsce pod Pułtuskiem, dlatego część warsztatów poświęcona została tematyce kosmicznej.
Rozpoczęliśmy 16 stycznia od dziecięcego filozofowania pod hasłem „Ale kosmos!”. Uczestnicy zajęć pod okiem animatorki p. Joanny Rosińskiej wcielali się w rolę starożytnych filozofów i dyskutowali o kosmosie oraz odbyli mentalną podróż we wszechświecie. Warsztaty zakończyły się wykonaniem własnych statków kosmicznych.
Następnie 19 stycznia podczas spotkania pod nazwą „Jak powstała Ziemia” poprowadzonych przez p. Izabelę Jakubowską z zaprzyjaźnionego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie dzieci odbyły podróż po naszej galaktyce poznając wszystkie planety Układu Słonecznego i w grupach tworzyły kosmiczne mapy.
W sobotę 20 stycznia gościliśmy dr Joannę Popielską-Grzybowską (egiptolog) oraz dr Urszulę Iwaszczuk (archeozoolog). Podczas zajęć pod nazwą „Mumie, faraonowie i zwariowani naukowcy” dzieci miały okazję zapoznać się z architekturą i sztuką starożytnego Egiptu, procesem mumifikacji oraz tajnikami religii egipskiej. W trakcie warsztatów tworzyły własne reliefy, rozwiązywały rebusy z pismem hieroglificznym i zaprojektowały maskę Tutenchamona. Kolejne spotkanie pod nazwą „Kto zabił kulawego psa?” wprowadziły uczestników w świat archeozoologii. Ogromną atrakcją była możliwość oglądania kości zwierzęcych, badania ich oraz analizowania śladów znajdujących się na ich powierzchni.
We wtorek 23 stycznia odbyły się warsztaty językowe, które poprowadziła p. Katarzyna Mroziewicz. Animatorka zabrała dzieci w podróż po kosmosie, podczas której bawiły się z językiem angielskim i wykonywały różne prace.
Następnego dnia odbyło się spotkanie pod nazwą „Kolorowy świat Kurpi” poświęcone barwnej sztuce kurpiowszczyzny. Poprzez zabawę dzieci mogły poznać m.in. elementy stroju ludowego oraz tryb życia mieszkańców Kurpi. Zajęcia zakończyły się wykonaniem ozdoby z kurpiowskiej bibuły.
Na ostatnie spotkanie pod nazwą „Wikingowie – bezlitośni rabusie?”, które odbyło się 26 stycznia, przybył specjalny gość – prof. Władysław Duczko, archeolog specjalizujący się w epoce wikingów. Opowiedział dzieciom o tajemniczym świecie Wikingów sprzed ponad 1000 lat. W ramach warsztatów uczestnicy uczyli się pisać pismem runicznym oraz odszyfrowywali słowa związane z tematyką zajęć.
Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom za liczny udział w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Pułtusku, a animatorom i naukowcom za ich przeprowadzenie. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!