XVI Wielki Jarmark Średniowieczny – relacja, galeria zdjęć

Jak co roku, już od szesnastu lat, w pierwszą sobotę po Bożym Ciele, na pułtuskim rynku odbył się Wielki Jarmark Średniowieczny. Impreza została zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Pułtusku we współpracy z Gminą Pułtusk oraz Stowarzyszeniem Starożytników. W tym roku została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Podczas Jarmarku uczestnicy przenieśli się w czasie do XIII w. i razem z rzemieślnikami ze Stowarzyszenia Starożytników, wojami z Sojuszu Mazowieckiego oraz rybałtami, czyli muzykami z Grupy Radnyna poznali obyczaje i styl życia ludzi w średniowiecznym mieście.

Zorganizowano liczne pokazy i warsztaty. Zajęcia w mini skryptorium, czerpania papieru, kuchni średniowiecznej i zielarstwa, złotnictwa, bursztyniarstwa, a także stanowisko łucznicze przygotowało Stowarzyszenie Starożytników, założone przez archeologów w 2002 r. w Warszawie.

Stowarzyszenie zaaranżowało również 3 stanowiska warsztatowe, na których najmłodsi uczestnicy jarmarku mogli poznać znaki rodowe oraz sami namalować na tarczy własny znak, a na koniec zabawić się w rycerza i stoczyć pojedynek na miecze; poznać budowę grodu i jego elementy oraz zbudować model z piasku i patyczków; a także zobaczyć jak wygląda praca archeologa i spróbować swych sił w poszukiwaniu zabytków.

Pokazy militarne, a także przędzenia, tkania, wyrobu biżuterii, ciesielstwa, kowalstwa oraz mincerstwa, jak również warsztaty walki na miecze przeprowadził Sojusz Mazowiecki będący koalicją grup rekonstrukcji historycznej z Radomia, Nowego Dworu Mazowieckiego, Płocka, Siedlec, Mińska Mazowieckiego i Warszawy.

Pomiędzy warsztatami i pokazami odbyły się trzy występy zespołu muzyki dawnej: Grupy Radnyna z Pruszcza Gdańskiego, która od 11 lat prezentuje przede wszystkim tańce i pieśni pochodzące ze średniowiecza i renesansu.

Ponadto poza częścią historyczną kilkudziesięciu wystawców prezentowało swoje wyroby rękodzielnicze oraz produkty kuchni regionalnej, które można było kupić, a także degustować na miejscu.

XVI Wielki Jarmark Średniowieczny zgromadził wielu uczestników, którzy aktywnie korzystali z warsztatów i z zainteresowaniem obserwowali pokazy historyczne oraz występy zespołu muzyki dawnej.

Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz relacji filmowej z imprezy.

Część historyczna

Część wystawiennicza