„O wolną i niepodległą Polskę” – spektakl teatralny

Serdecznie zapraszamy na spektakl teatralny w 70. rocznicę procesów pokazowych pułtuskiej młodzieży zaangażowanej w działalność antykomunistyczną.

Rozprawy odbyły się w dniach 20-21 kwietnia 1949 r. w kinie „Narew” w Pułtusku i tydzień później w Warszawie. Na wysokie kary więzienia skazano 29 młodych ludzi.
Do dziś w Pułtusku żyją uczestnicy tamtych wydarzeń oraz rodziny skazanych. Chcąc upamiętnić to – ważne dla społeczności pułtuskiej wydarzenie – Muzeum Regionalne w Pułtusku wyszło z inicjatywą zorganizowania we współpracy z Samorządem Gminy Pułtusk, Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku i Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie spektaklu ukazującego rozprawę sądową oraz wydarzenia, które do niej doprowadziły.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego oraz Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Gregorczyka.
Scenariusz do spektaklu na podstawie źródeł archiwalnych napisał Grzegorz Milczarczyk, który również jest reżyserem widowiska.
W role młodych bohaterów wcielają się uczniowie pułtuskich szkół: ZSZ im. Jana Ruszkowskiego, LO im. Piotra Skargi, Publicznego Gimanzjum nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2.
Ponadto na scenie zobaczymy pułtuskich aktorów-pasjonatów znanych z wcześniejszych ról na deskach teatralnych.

Zapraszamy do oznaczania siebie w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/713428339071536/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury