O WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ – spektakl teatralny w 70. rocznicę procesu młodzieży w kinie „Narew” w Pułtusku

W 2019 roku mija 70. rocznica pokazowego procesu w kinie „Narew” pułtuskiej młodzieży działającej w podziemiu antykomunistycznym. Rozprawa odbyła się w dniach 20-21 kwietnia 1949 r. Dzień później ogłoszono wyroki. Do dziś w Pułtusku żyją uczestnicy tamtych wydarzeń oraz rodziny skazanych. Chcąc upamiętnić to – ważne dla społeczności pułtuskiej wydarzenie – Muzeum Regionalne w Pułtusku wyszło z inicjatywą zorganizowania we współpracy z Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku spektaklu ukazującego rozprawę sądową oraz wydarzenia, które doprowadziły do skazania młodych ludzi na wysokie kary więzienia. Muzeum nawiązało współpracę z aktorem i reżyserem, wykładowcą w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich przy Polskim Ośrodku ASSITEJ, Grzegorzem Milczarczykiem, który zgodził się napisać scenariusz oraz wyreżyserować widowisko.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego oraz Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Gregorczyka. Dotychczas współpracę przy realizacji projektu zadeklarowali również m.in.: Urząd Miejski w Pułtusku oraz Instytut Pamięci Narodowej: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Warszawie.

Dzięki uprzejmości dyrektorów wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu pułtuskiego, którzy zorganizowali spotkania w swoich placówkach, do ról młodych bohaterów zaangażowana zostanie młodzież. Pierwsze zajęcia odbyły się 22 marca w Miejskim Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Spektakl zostanie wystawiony trzykrotnie w dniach 29-31 maja 2019 roku na deskach pułtuskiego teatru, w miejscu historycznym, gdzie odbył się prawdziwy proces pokazowy – w sali kina „Narew” Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku.

Zachęcamy do udziału w projekcie – zarówno MŁODZIEŻ, jak i DOROSŁYCH, którzy chcieliby dołączyć do obsady.

ZAPISY przyjmuje w Muzeum Regionalnym w Pułtusku koordynator projektu Monika Żebrowska pod numerem telefonu: 23 692 05 53 lub poprzez ZGŁOSZENIE do zamkniętej grupy na Facebooku: 70. rocznica procesu pokazowego – warsztaty, próby

Fot. PułtuskNEWS