„O wolną i niepodległą Polskę” – relacja ze spektaklu

W 2019 roku minęła 70. rocznica procesów pokazowych młodych ludzi z Pułtuska i okolic, którzy zaangażowali się w walkę z systemem komunistycznym narzuconym Polakom po zakończeniu II wojny światowej.

W związku z tym 12 czerwca 2019 r. z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Pułtusku, na deskach pułtuskiego teatru, w sali kina „Narew” Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku wystawiony został spektakl w reżyserii Grzegorza Milczarczyka, pt. „O wolną i niepodległą Polskę”. Autorska sztuka reżysera powstała specjalnie na tę okazję przy wsparciu Moniki Żebrowskiej, która zebrała i opracowała materiały źródłowe.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie. Patronat Honorowy nad spektaklem objęli: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, Starosta Pułtuski Jan Zalewski i Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk.

W realizację projektu zaangażowało się wiele instytucji i osób prywatnych. Wielu darczyńców wsparło projekt finansowo, rzeczowo i merytorycznie. Szczególnie ważne było zaangażowanie rodzin skazanych.

W role młodych bohaterów wcielili się uczniowie pułtuskich szkół: ZSZ im. Jana Ruszkowskiego, LO im. Piotra Skargi, Publicznego Gimanzjum nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2. Ponadto na scenie wystąpili pułtuscy aktorzy-pasjonaci.

Spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem zarówno ze strony uczestników wydarzeń, a także ich rodzin, jak i przedstawicieli instytucji państwowych oraz samorządowych, tudzież osób prywatnych, a przede wszystkim młodzieży, do której sztuka została skierowana.

Wydarzenie było transmitowane na żywo dzięki platformie internetowej PułtuskNEWS.

Cały czas spektakl można obejrzeć pod linkiem: Spektakl ,,O wolną i niepoległą Polskę” NA ŻYWO

Program spektaklu:

Galeria zdjęć:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury