Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo – wystawa wirtualna

W 2016 roku minęło 450 lat od przybycia zakonu jezuitów do Pułtuska i rozpoczęcia ich działalności, która doprowadziła do rozwoju naszego miasta oraz podniesienia jego prestiżu wśród innych miast Rzeczypospolitej. Kolegium jezuickie cieszyło się ogromnym uznaniem i popularnością. Odwiedzały go koronowane głowy, m.in. Anna Jagiellonka, Zygmunt III Waza i Władysław IV Waza, a naukę pobierały tak sławne postacie, jak kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński, czy wybitny poeta Maciej Kazimierz Sarbiewski. Wykładowcami byli m.in. słynny kaznodzieja, autor Kazań Sejmowych, ks. Piotr Skarga, a także twórca pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski, ks. Jakub Wujek.

Dnia 16 września 2016 r. odbyły się uroczyste obchody 450-lecia przybycia jezuitów do Pułtuska zorganizowane przez Burmistrza Miasta Pułtusk, Parafię św. Jana Pawła II w Pułtusku oraz Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku. W ramach jubileuszu Muzeum Regionalne w Pułtusku przygotowało wystawę Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo. Jej współorganizatorami byli: Burmistrz Miasta Pułtusk oraz Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku. Wystawa była prezentowana w bocznej nawie kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Pułtusku w dniach 16 września – 23 października 2016 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z wirtualną wersją wystawy poświęconej fascynującej historii pułtuskich jezuitów.

Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo (PDF)

Jednocześnie informujemy, że plansze prezentowane w pliku PDF dostępne są w formie płyt PCV o wymiarach 100 cm x 70 cm, które można wypożyczać na wystawy czasowe. Zachęcamy do korzystania z naszej oferty.