Ferie zimowe z MRP – W poszukiwaniu skarbów

We wtorek 18 lutego 2020 r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach cyklu Ferie zimowe z Muzeum Regionalnym w Pułtusku, ponownie poświęcone archeologii, lecz tym razem poprowadzone przez zaprzyjaźnionego z Muzeum archeologa Jakuba Affelskiego z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej SZPILA. W warsztatach wzięły udział dzieci z Pułtuska i okolic, m.in. przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Miniland” w Pułtusku. Podczas zajęć archeolog zaprezentował uczestnikom profesjonalny sprzęt wykorzystywany podczas badań archeologicznych, a także opowiedział, na czym w praktyce polega praca archeologa, jednocześnie pokazując typowe narzędzia. Dzieci poznały zasady przygotowywania odnalezionych zabytków do fotografii dokumentacyjnych i mogły wykonać przykładowe zdjęcie. Ponadto poznały zasadę działania niwelatora i osobiście odczytywały pomiary nim wykonane. Na zakończenie zajęć pracownik Muzeum  Paulina Biernacka podsumowała z dziećmi zdobytą przez nie wiedzę na temat archeologii zachęcając do wykonania zadań z przygotowanych wcześniej kart pracy.